• PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM COVID-19

• 11.09.2020 07:56
      • NA TERENIE NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ  Z ODDZIAŁEM PRZEDSZKOLNYM IM. JULIANA TUWIMA W WITANKOWIE

• 1.Celem niniejszej procedury jest określenie zasad postępowania pracowników, rodziców  i uczniów oraz dyrektora szkoły na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19.

2. Procedura reguluje zasady postępowania w odniesieniu do podejrzenia zakażenia u ucznia lub u pracownika szkoły.

3. Ilekroć w niniejszej procedurze jest mowa co:

a) Szkole –należy przez to rozumieć Niepubliczną Szkołę Podstawowa                  z Oddziałem Przedszkolnym im. Juliana Tuwima  w Witankowie.

b) Dyrektorze–należy przez to rozumieć dyrektora szkoły lub nauczyciela uprawnionego do podejmowania decyzji.

c) Rodzicach–należy przez to rozumieć także opiekunów prawnych dziecka, oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem;

d) Organie prowadzącym – Fundacji Lider Wałecki.

4. Pracownicy Szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i   poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

5.W Szkole wyznaczono pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (oraz przed wejściem do pomieszczenia).

6.Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 u ucznia:

a) w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), uczeń jest niezwłocznie izolowany od grupy - służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

b).Pracownik, który zauważył objawy chorobowe u ucznia, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.

c) Dyrektor szkoły natychmiast kontaktuje się telefonicznie z rodzicami lub prawnymi opiekunami wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły, informując o zaobserwowanych objawach;

d) powiadamia  Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną  w Wałczu tel. 666948579

e) w przypadku ignorowania prośby o odbiór ucznia podejrzanego o zakażenie wyznacza pracownika, który kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych uczniów i informuje o zaistniałej sytuacji;

f) sporządza listę osób, z którymi uczeń podejrzany o zakażenie miał kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

g).nauczyciel, jeśli podejrzany uczeń przebywa w klasie, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja–stolików, krzeseł, przyborów i sprzętu).

7.Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa–przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.

8. Rodzice izolowanego dziecka:

a) odbierają dziecko ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku szkoły;

b)  po uzyskaniu informacji niezwłocznie informują dyrektora szkoły o stanie zdrowia dziecka.

9. Obowiązki dyrektora w przypadku powzięcia informacji o potwierdzeniu zakażenia wirusem COVID-19 na terenie szkoły:

a) W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zakażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w jednostce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

b) Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych oraz instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie jednostki zakażenia.

10. Niniejsza procedura obowiązuje  od 1 września 2020r.  zgodnie z zarządzeniem  2/2020/2021 dyrektora szkoły z dn. 31.08.2020.