Procedura zachowania warunków bezpieczeństwa w trakcie konsultacji
- 28.05.2020 23:01
- z uczniami w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie w okresie pandemii Covid-19.
Opracowano na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 maja 2020
- Konsultacje mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy i są organizowane według harmonogramu udostępnionego w dzienniku elektronicznym.
- W konsultacjach nie mogą uczestniczyć uczniowie chorzy lub przebywający w domu z kimś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy pozostają w domu oraz stosują się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Konsultacje odbywają się po uprzednim zgłoszeniu uczestnictwa wychowawcy lub na zaproszenie nauczyciela danego przedmiotu
- Uczniowie korzystają z własnych podręczników i przyborów, nie można ich wypożyczać w bibliotece i od innych uczniów.
- W drodze do i ze szkoły obowiązuje osłona ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego.
- Przed wejściem do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk.
- Jeżeli występują przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast należy dokładnie, zgodnie z instrukcją umyć ręce.
- Korzystanie z szafek jest możliwe z zachowaniem dystansu po dokonaniu ich dezynfekcji.
- Przestrzeganie zasady zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania oraz zwracanie uwagi innym.
- Unikanie większych skupisk uczniów, zachowanie dystansu przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni- Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej
- Po wejściu do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowania rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie z boiska, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
u pracowników szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
- Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły