• Laptop dla ucznia klasy 4
          • Laptop dla ucznia klasy 4

            27.09.2023

            W najbliższych dniach rozpocznie się w naszej szkole wydawanie darmowych laptopów dla uczniów klasy 4 w ramach rządowego programu "Laptop dla ucznia".

            Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

        • Pierwszy Dzień Wiosny 21 Marca 2022
          • Pierwszy Dzień Wiosny 21 Marca 2022

            28.08.2023

            W CZASIE TRWANIA ZAJĘĆ I ZABAW PROSIMY O ZACHOWANIE WSZELKICH ZASAD BEZPIECZŃSTWA!!!

             

            10:30

            Uczniowie z każdej klasy ubierają się kolorowo- wiosennie. 21 marca jest również obchodzony Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, w związku z tym prosimy o założenie dwóch różnych, kolorowych skarpetek.

            KLASY 0-3:

            10:30-11:30 Wykonanie Marzanny z domu ,,Recykling" (korzystamy z materiałów wtórnych przeznaczonych do recyklingu).

            11:30

            Wystawa prac na dolnym korytarzu szkolnym. Wybór najciekawszej w kategorii 0-3 i 4-8.

            11:40-12:15 Ognisko - pieczenie kiełbasek klasy 0-3 na ogródku szkolnym. Następnie w klasach wykonanie zadań przekazanych wychowawcom (kolorowanki, zagadki).

             

            KLASY 4-8:

            10:30-11:30 Wykonanie Marzanny z domu „Recykling" (korzystamy z materiałów wtórnych przeznaczonych do recyklingu).

            11:30

            Wystawa prac na dolnym korytarzu szkolnym. Wybór najciekawszej w kategorii 0-3 i 4-8.

            11:40-12:30

            Wykonanie gry planszowej o tematyce wiosennej (do wykonania również pionki i kostka do gry). Następnie zaprezentowanie i objaśnienie zasad gier przez przedstawicieli w swojej klasie.

            12:30

            Ognisko- pieczenie kiełbasek w ogródku szkolnym pod opieką wychowawcy (w kolejności klas)

            UWAGA:

            KAŻDY PRZYNOSI WE WŁASNYM ZAKRESIE KIEŁBASKE NA OGNISKO!!!

             

            ORGANIZATORZY:

            Agnieszka Gola i Barbara Chojnicka

        • Międzynarodowy dzień liczby Pi
          • Międzynarodowy dzień liczby Pi

            28.08.2023

            14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby π (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). W tym dniu swoje urodziny obchodzili również  Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Liczba Pi od tysiącleci fascynuje naukowców i ma swoich wiernych wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce 14.03.1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco i od tego momentu wielbiciele tej szczególnej liczby na różne sposoby propagują ją na całym świecie.

             Krótka historia liczby π.

            Liczba Pi została odkryta w starożytności, kiedy zauważono, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą, bliską 3. Stała ta okazała się liczbą niewymierną, co udowodnił dopiero w 1761 roku Johann Heinrich Lambert. Najczęściej stosowanym przybliżeniem tej liczby jest 3,14 lub 22/7- dlatego Dzień aproksymacji liczby Pi przypada na 22 lipca. 

            Symbol π został wprowadzony w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa. Oznaczenie to początkowo nie znalazło uznania wsród matematyków, dopiero szwajcarski fizyk i matematyk Leonhard Euler je rozpowszechnił.

            Liczba Pi nazywana jest często stałą Archimedesa lub ludolfiną - od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby π z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Matematycy próbowali poznawać rozwinięcie tej liczby i od 1946 roku zaczęli do tego wykorzystywać komputerów

            W naszej szkole uczniowie zamiast tradycyjnej lekcji matematyki układali puzle, kostki, tangramy oraz grali w gry matematyczne, poznając liczbę Pi i jej bogatą historie oraz zastosowania. Bawili się matematyką. Po zajęciach wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie lekcje mogły by być codziennie :)

        • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
          • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

            28.08.2023

            Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

             

             

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

             

            w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

            Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

            W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

            Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

            Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

             

             

                        Z wyrazami szacunku

             

             

            Przemysław Czarnek

            MINISTER EDUKACJI I NAUKI

             

            Adam Niedzielski

            MINISTER ZDROWIA

             

        • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek
          • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek

            28.08.2023
            Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
        • Procedura egzaminacyjna
          • Procedura egzaminacyjna

            28.08.2023

            Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021r. próbnych testów diagnostycznych  w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty

            w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym

             im. Juliana Tuwima w Witankowie